Telefonların akıllanmasıyla adeta yeni bir çağ başladı desek yanlış olmaz sanırım. Bir zamanların en popüler akıllı telefonu Nokia’nın 6600 modeliydi. Symbian işletim sistemine, sayısı az olan web sitelerinden çeşitli basit uygulamalar yükleyerek telefonun akıllılık oranını arttırabiliyorduk. Ardından Windows CE ile PDA kavramı yaygınlaştı, derken Google’ın Android’i duyurmasıyla akıllı telefon sektörü farklı bir alana girdi. Tüm olup bitenler birkaç yıl içinde cereyan etti ve teknolojiyi yakından takip etmeyi seven insanlar da dâhil tüm dünya bu hıza yetişmekte zorluk çeker oldu.

İnternetin gündelik hayatın, ticaretin, sağlığın, ekonominin adeta ipek yolu haline gelmesiyle denk zamana düşen akıllı telefonların gelişimine -belki de bunun başlıca sebebi akıllı telefonların gelişip yaygınlaşmasıydı- çeşitli işletim sistemleri ev sahipliği yaptı. Aralarında Microsoft, Google, Apple, Nokia, Samsung, Blackberry gibi çeşitli teknoloji devlerinin yer aldığı dönemin işletim sistemi üreticilerinin çoğu, zaman içinde rekabete yenik düştü ve tahtlarını bugünün dünyasında bu pazarın açık ara lideri olan Google’a bıraktılar.

Google’ın Android’i esasında Linux temelli bir işletim sistemiydi. Yıllar içinde farklı versiyonlar, milyonlarca uygulamaya sahip bir market ve üreticilerin artan tercihiyle pazarda bir numara haline geldi. Bugün Android sadece cep telefonlarında değil; akıllı saatlerde, otomobillerde, televizyonlarda ve uygulama ara yüzüne sahip birçok farklı cihazda kendine yer bulmakta.

Tam bu ürün gamı genişlerken, üç eski Google mühendisinin kurduğu Jide Tech adlı firma Android işletim sistemini tam olarak bilgisayarlarda alışık olduğumuz bir formata uyarlayıp bu sistemin kullanım alanını fazlasıyla arttırmayı hedefledi. Remix OS adını verdikleri ve aslında tamamen modifiye edilmiş bir Android sürümü olan bu işletim sistemiyle Play Store’daki milyonlarca uygulamayı mouse ve klavye aracılığıyla yönetmek, çoklu pencerelerde multitasking hadisesini akıllı telefonlardan çok daha üstün donanımlarla gerçekleştirmek, Android ile yapılabilen her şeyi bir bilgisayar gücünde ve rahatlığında gerçekleştirmek temel hedefleriydi.

Remix serüveni önce bir Kickstarter projesi olarak başladı ve hedeflenen bağış miktarı olan 50.000 Dolar’ın çok çok üstünde, tam 1 milyon 647 bin Dolar bağış toplandı. İşletim sistemi ücretsiz olarak sunuldu ve Remix Mini adında bu işletim sistemiyle gelen avuç içi büyüklüğünde bir cihaz tasarladılar.

Çift usb, hdmi, ethernet, micro sd, ses ve güç girişlerine sahip olan Remix Mini’nin teknik özelliklerini ise 1.2 GHz 64 bit 4 çekirdekli Allwinner işlemci,  Bluetooth 4.0, Wifi, 2G Ram, 16GB Rom oluşturmakta. Bu özelliklerini son derece şık ve küçük bir yapıda sergilemesi de ayrı bir başarı. Ürünü kullanmak için bir ekran (Monitör, Televizyon, hdmi girişli bir panel) ile klavye-mouse ikilisinden başka bir şeye ihtiyaç duymuyorsunuz. Portatif oluşu ve Android’in uygulama zenginliğini göz önüne aldığınızda cihazın (ya da benzerlerinin) gittikçe yaygınlaşıp uzun vadede bilgisayarların yaşam alanına bir tehdit oluşturmaması için bir neden yok.

Kişisel tecrübelerimi aktarmam gerekirse, cihazın bu kadar büyük bir ilgiyle karşılanmasının boşuna olmadığını söyleyebilirim. Ayarlar kısmında henüz araştırma-geliştirme sürecinin devam ettiği çeşitli özellikleri açıp kapayabileceğiniz bir alan da mevcut. Açıkçası o kısımdan sadece Türkçe dil ve klavye düzen desteği dışında bir ayarı değiştirmeden bile son derece Ubuntu benzeri, oldukça kolay ve eğlenceli bir ara yüzle istediğim her şeyi yapabildim. Hatta test amaçlı bir oyun indirip klavyenin yön tuşlarıyla gayet doğalmış gibi aracı kontrol edebildim.

Remix projesini ilk duyurulduğundan bu yana takip ediyorum ve gelişmeler gerçekten heyecan uyandıran cinsten. Geliştirici ekip de hem destekten hem de kaydettikleri ilerlemeden öylesine güven kazanmışlar ki, pek de haksız diyemeyeceğimiz afili bir söz iliştirmişler Remix Mini’yi saran parçanın zeminine: “For the revolutionaries that will shape tomorrow” yani “Yarını şekillendirecek devrimler adına“.

Bilgisayarlarla, akıllı telefonlarla ve Xda-developers sitesiyle ilgili olanlar muhtemelen dizüstü bilgisayarlarında Android portu bir sistem kullanmayı hayal etmişlerdir. Jide-Tech firmasının emekleri de tam burada karşılık buluyor. Uzun zamanlı geliştirme süreci ve halen süren -sürecek olan- ar-ge faaliyetleri neticesinde bu Android portu sistemin stabil olarak bilgisayar gibi işlem görebilmesi sağlanmış. Bu yenilikçiliğe destek olmak, dünyanın ilk mini Android bilgisayarına sahip olmak için Jide’nin, Amazon vb. firmaların web sitelerini aşındırabilirsiniz. Şu an Jide’nin sitesinde 89 Dolar gibi bir fiyat etiketine sahip olan Remix Mini’yi -şanslı gününüzdeyseniz- sitede zaman zaman çıkan e-posta bülten aboneliği teklifiyle 49 Dolara satın alabilirsiniz. Hong Kong’dan kayıtlı posta ile gönderilen ürün Avrupa ülkelerine (ve Türkiye’ye) 15-20 gün gibi bir sürede ulaşıyor.

Tabi asıl olay Remix OS. Yani Jide-Tech firmasının asıl başarısı stabil bir bilgisayar tipi Android işletim sistemi geliştirmiş olması. Remix Mini ve benzeri ürettikleri cihazlar bu sistemin pratik kullanımına birer örnek. Eğer boşta değerlendirebileceğiniz dizüstü ya da minibook tarzı bir bilgisayarınız varsa Remix Os işletim sistemini kurmak için beklemenize gerek yok. Üstelik sadece küçük bir flash bellek aracılığıyla!

Remix Mini’yi Jide üzerinden satın almak için tıklayın

Kickstarter sayfasına ulaşın

Bilgisayarınıza Remix OS kurun


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir