Buna benzer dizüstü bilgisayarı masaüstü kullanıma uyarlama projeleri oldukça fazladır sanırım. Fakat burada konu bir ihtiyacın giderilmesi. İhtiyaç ise, 7 yıllık HP Pavilion DV6-3055ET model cihazı aşırı ısınmadan kurtarıp hala pek çok güncel performans gerektiren uygulamaya yetebilen gücünü verimli kullanabilmesini sağlamaktı.

Cihaz sanırım ilk seri Intel I7 işlemcilerden. 1,6 GHZ saat hızı, 4 GB DDR3 Bellek (8 GB), ATI HD 5650 Ekran kartı gibi zamanının üst bileşenlerinden kurulu.

Haliyle 2017’ye sağ salim ulaştı ve hali hazırda sadece zaman içinde yapılmış ram güncellemesiyle Metal Gear Solid V de dahil güncel pek çok oyunu muhteşem grafik işlemcisi(çağına göre) sayesinde kaldırabiliyor. Fakat, baştan beri alüminyum kasasından mıdır, hatalı üretimden midir, bu Pavilion serilerinin tamamına yakınında aşırı ısınma sorunu gözlenmekte.

Yıllardır zaten desktop olarak kullandığım bu bilgisayar, altındaki alüminyum tepsiye gömülü çift hava üfleyen fanla idare edebiliyordu. Fakat bu hava akımı artık yetmemeye başladı. Çareyi, bilgisayarı hava giriş ve çıkışlarının olduğu küp formatta bir kasaya yerleştirmekte buldum. İşlem öncesi bilgisayar standby konumunda 65-68 derece arası işlemci ısısına sahipti. Dolayısıyla bir güç gerektiren uygulamada kapanıyordu. Fan kontrolcüsü ve fanları da UPS desteğiyle besleyerek resimde göreceğiniz kayda değer sonuca ulaştım.

Kategoriler: DIY

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir