Çok oyunculu oyunlar oynuyorsanız, bir mouse eliniz-kolunuz demektir. Bu alanda başarılı üretimler yapan ve oyuncular tarafından iyi bilinen Logitech, Razer, Steelseries ve Roccat gibi markaların yanında, gayet kaliteli niteliklerle bezeli çeşitli markaların verimli ürünleri de bulunmakta. Örneğin Aerocool, Corsair, MSI, Thermaltake gibi firmaların ürünleri yanısıra BenQ markasının oyunculara özel ürünler sunduğu alt markası ZOWIE ve yine Asus’un oyunculara özel üretimlerinde kullandığı alt markası ROG’un modelleri de son derece başarılı bulunuyor.

Söz konusu gaming mouse olunca, standart kullanıcı farelerine kıyasla öne çıkan bazı etkenler şu şekilde:

  • Sensör
  • Ağırlık
  • Makro özelliği / atanabilir tuş
  • Kişiselleştirilebilirlik
  • Dahili bellek / profil çeşitliliği

Bu başlıklar arasında teknik anlamda, bir farenin işini doğru yapması için öne çıkan ilk gereksinim elbette iyi bir sensöre sahip olması. Tabi lazer ya da optik sensörler gibi bir çeşitlilik de söz konusu ancak her halükârda iyi bir sensör olmadan bir farenin teknik olarak başarılı olacağını söylemek güç. Yine bazı profesyonel oyuncuların fare ağırlığını ayarlama ihtiyacı duyduğu bilinmekte. Makro özelliği, tuşlara çeşitli kombinasyonlarla işlem yaptırabilmenizi sağlamakta. Kişiselleştirme özellikleri ise daha çok farelerin aydınlatma seçeneklerine vurgu yapıyor. Dahili bellek ise, yazılımda yaptığınız ayarları ve profil seçeneklerini farenin dahili belleğine kaydederek farenizi başka cihazlarda da aynı ayarlarla, yazılım kurmadan kullanmanıza olanak sağlıyor.

Bu yazıda tavsiye edilen ürün Türkiye’de özellikle ekran kartlarıyla bilinen EVGA markasının TORQ X5 adlı modeli. Söz sensörden açılmışken, TORQ X5’in Pixart’ın 3988 numaralı optik sensörünü kullandığını söylemeliyiz. Bu, şu an internette listelerini görebileceğiniz en iyi sensörler arasında zirvede yer alan bir optik sensör. Kablosuyla birlikte toplam 85 gram ağırlığı, 7 renk desteğiyle kişiselleştirilmeye açık aydınlatma seçenekleri, 5 profil desteği, 512kb. dahili belleği, 32-bit işlemcisi, sağ-sol ve scroll tuşu hariç 5 atanabilir tuşa sahip olması, maksimum 6400 dpi çözünürlük sunması, 20 milyon tıklamaya dayanıklı Omron switchleri, 1000Hz raporlama hızı, örgü kablosu, başarılı yazılımı, sağ ve sol el kullanımına uygun simetrik tasarımı, fare hareketlerinin otomatik olarak düzeltilmesini sağlayan ve aslında oyuncuların sevmediği angle snapping özelliğinin açılıp kapatılabilir durumda olması, yine yazılımla işaretçi hızlandırmanın açılıp kapatılabilir olması, yüzey kalibrasyon desteği, palm ve claw tutuşa uygun oluşu ve 10 hassasiyet (sensitivity) derecesi gibi özellikleriyle üst düzey oyuncu farelerinin ortak niteliklerine sahip görünüyor. Peki sahada işler nasıl?

Uzun süredir çok oyunculu ya da tek oyunculu, fps ağırlıklı oyunlar oynamaktayım. TORQ X5 ile 1000 dpi, 6. seviye sensitivity, angle snapping ve mouse acceleration kapalı konumda, lift height (zeminden uzaklaştıkça çalışma seviyesi) low olarak frag oranımın kayda değer biçimde iyileştiğini söyleyebilirim. Bu, farenin teknik anlamda işini güzel biçimde gerçekleştirdiğini gösteriyor benim adıma. Bu tercihe gitmeden alandaki başat firmaların ürünlerini de inceledim ve detaylı biçimde araştırdım. En iyi gaming mouse EVGA TORQ X5’dir diyemeyiz, fakat sanırım en iyi f/p oranına sahip oyuncu farelerinden biridir diyebiliriz. Basitçe bir Google aramasıyla Logitech G serisinin özellikle giriş ürünlerindeki sensör problemlerini görebilirsiniz. Benzer durumlar Razer ve Steelseries’in giriş modellerinde de mevcut. Üstelik bu modellerin bir kısmı bu seviyede bir sensöre de sahip değil. Sensörün yuvasından ayrılması, tıkırtılar, yüzey algılama sorunları gibi çeşitli problemler pek çok üreticinin farklı modelleri için kullanıcılarca dile getirilmiş. TORQ X5 için bu anlamda bir olumsuzluk kaydına rastlamamak da bu tercihi kolaylaştıran etkenlerden biri oldu. Sonuç itibariyle, şu an Amazon.com üzerinden 36$ gibi bir fiyata sahip olabileceğiniz bu ürün, teknik özellik bakımından pek çok muadilinden çok çok daha uygun bir fiyatla gaming mouse kullanmanıza imkan tanıyor. Örneğin, aynı sensörü kullanan Asus’un Rog Gladius modeli şu an Türkiye’de 390 TL fiyat etiketiyle satılmakta. Şu an 3,69 seviyesindeki Dolar kuruyla TORQ X5 132 TL gibi bir tutarda. Asus Rog Gladius’a nazaran 3 kat daha ucuz. 3 yıl Amazon garantisi ve EVGA Rma desteği de yurtdışı alışverişi bakımından yeterli güvenceyi sağlamış oluyor.

Sonuç olarak, bu başarılı ürünü tavsiye ediyorum. Fiyat/performans oranında gerçekten son dönemde kullandığım teknolojik aletler arasında iyi bir yer edindi. Birlikteliğimizin uzun yıllar sürmesi dileğiyle, teşekkürler TORQ X5.


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir